News

Kohalike valimiste tulemusi ennustas kõige täpsemini uuringufirma Norstat

Article 1

Värskelt lõppenud kohalike omavalitsuste valimiste tulemusi prognoosis Tallinnas kõige täpsemini küsitlusfirma Norstat Eesti ASi ja MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi koostöös valminud uuring.

Uuringufirmadest prognoosis Norstat ka 2019. aasta Riigikogu valimiste tulemusi kõige täpsemini.

Erinevate küsitlusfirmade ennustuste täpsust kommenteerinud Johan Skytte poliitikauuringute instituudi teadur Martin Mölder juhtis tähelepanu sellele, et Norstati kogutulemuse summaarne viga jäi alla 10 protsendi ning keskmiselt eksis Norstati küsitlustulemus 1.34 protsendipunktiga erakonna kohta. „EMORi küsitlustulemuste eksimus oli 2.51 protsendipunkti ja Turu-uuringute eksimus 3.41 protsendipunkti erakonna kohta. Need erinevused tulevad sisse ilmselt nii valimi suurusest, küsitlemise metoodikast ning küsitluse läbiviimise ajast. Isegi kui valijate eelistused on üldiselt stabiilsed, teevad valimispäeva aktiivsed viimase hetke kampaaniad lõplikult täpse ennustamise võimatuks,“ lisas Mölder.

Kõige täpsemaks osutunud Norstati ja Ühiskonnauuringute Instituudi uuring viidi läbi 24. septembrist 13. oktoobrini 2216 Tallinna kohalikel valimistel valimisõigust omavat vastaja seas. Küsitlus toimus telefoni teel ja uuringus näidati vastajale tervikut nimekirja kandidaatidest, keda ringkonnas valida. Vastaja sai sobiva kandidaadi ise ära märkida tänu välja töötatud erilahendusele.

 

Tegelik tulemus Tallinnas

Norstat

   

ennustus

viga

Keskerakond

45.4

42.3

3.1

Reformierakond

17.8

17.6

0.2

EKRE

9.6

13.1

-3.5

Eesti 200

9.5

9.3

0.2

Sotsid

7.5

8.8

-1.3

Isamaa

7.1

6.2

0.9

Rohelised

2.2

2

0.2

Summaarne viga

   

9.4

Keskmine viga

   

1.34

Norstat on Euroopa juhtiv küsitlusfirma, mis tegutseb alates 2008. aastast ning on keskendunud professionaalse küsitlusteenuse pakkumisele. Ettevõtte klientideks on peamiselt teised uuringufirmad, meediaagentuurid ning konsultatsiooniettevõtted. Norstat Eesti kuulub Norstat Gruppi, mis pakub teenuseid kokku 14 riigis. Norstat järgib ESOMARi reegleid ja kvaliteedistandardeid.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut on asutatud jaanuaris 2016 ning on mõttekoda ehk thinktank, mis uurib ja analüüsib Eesti ühiskonnas toimuvaid sotsiaalseid protsesse.